loader image

چرا SSD ؟

چرا ssd

از روزی که ماهیت و دنیایی بنام دنیای تکنولوژی بوجود آمد مردم دنیا روز به روز با پیشرفت قابل محسوس و بسیار زیاد آن روبرو بوده و هستند.

گجت های مختلفی در این دنیا به جهانیان معرفی شد و پیرامون خود را هر لحظه تحت تأثیر خود قرار داد بطوری که دوستداران تکنولوژی حتی با آپدیت بودن لحظه ای در این دنیا باز هم فکر چیزی برای کم داشتن و بروز نبودن را همواره در سر می پرورانند.

اما چاره ای نیست و خاصیت این دنیاست

از آن زمان که مفهومی بنام کامپیوترها و قطعات داخلی و تشکیل دهنده آنها سر زبان ها افتاد بشر روز به روز بفکرارتقاء و افزایش سرعت هرچه بیشتر آن برآمد اما هماهنگ نبودن سرعت قطعات داخلی دستگاه ها با هم و معظلات match کردن قطعات برای کارکرد بهتر و در نهایت سرعت بیشتر از دیگر مصائب این رشته کارها بوده و هست.

سرعت پردازنده ها به نسبت باقی قطعات داخلی رایانه ها ( CPUها ) بسیار بالاست به حدی که در میلیونیوم ثانیه قدرت پردازشهای بسیاری دارند و می توانند خروجی ها و درخواست های کاربر خود را در کوتاه ترین زمان جوابگو باشند. اما مسئله اینجاست که فقط سرعت بالای پردازنده ها برای بالا بودن سرعت کامپیوترها و روان کار کردن آنها در برنامه های اجرایی کافی نیست.کاربران برای ذخیره اطلاعات خود از حافظه های مختلف ذخیره سازی اطلاعات بنام هارد دیسک یا دیسک سخت ( HDD )  استفاده می کنند اما مشکل اینجا بود که هاردها از قطعات مکانیکی استفاده می کنند و خواندن و نوشتن اطلاعات در آنها مستلزم صرف زمان خاص خود است و در قیاس با سرعت فوق العاده زیاد CPUها هارد دیسک ها از سرعت بسیار بسیار کمتری برخوردارند.

حتماً شنیده اید که کاربران رایانه ها می گویند : هرچقدر کامپیوتر RAM بیشتری داشته باشد برنامه ها روان تر کار می کنند

حافظه ای دیگر بنام حافظه موقت RAM در بین HDDها و CPUها وجود دارند که وظیفه خاص خود را دارند.قرار دارد و اطلاعات محدود و آدرس برنامه هایی که کاربر برای استفاده از آنها اجرا می کند در رم ها یا همان حافظه های موقت ذخیره می شود و تا زمانی که کامپیوتر Reset یا Shut Sown نشود این اطلاعات در آن باقی خواهد ماند و پردازش و سرعت دسترسی به آنها افزایش خواهد یافت. سرعت پردازش CPU بسیار بسیار بیشتر از سرعت دسترسی به اطلاعات از هارد دیسک است پس RAMها بین این دو قطعه تا جایی که بتوانند سرعت این دو را بهم نزدیک می کنند اما واقعاً سرعت بسیار کند HDDها می تواند نهایتاً باعث کندی سرعت کل کامپیوتر باشد ( همان موضوع هماهنگ و سازگار بنودن سرعت پردازش قطعات باهم که پیشتر بدان اشاره شد ) حتی با پردازنده Core i9 !

اما با پیشرفت تکنولوژی و اختراع حافظه های خشک یا فلشی ولی در ابعاد ظرفیت بالا بنام حافظه های SSD سرعت دسترسی به اطلاعات و پردازش بسیار بالاتر رفت و کاربران کامپیوترهای رومیزی و لپ تاپ ها به نسبت پشتیبانی مادربورد کامپیوتر خود می توانند از این حافظه های فوق العاده پرسرعت استفاده کنند. سرعت خواندن ونوشتن اطلاعات بروی این حافظه های بشدت افزایش یافته و تا به امروز با 3 نوع فرم فاکتور SSD SATA III / SSD M.2 / SSD M.2 NVME PCIe در بازار موجود هستند که با بررسی مادربورد دستگاه ها می توان براحتی از این حافظه ها استفاده کرد و از کند بودن کسل کننده و بعضاً آزاردهنده کامپیوترها رها شد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.